Board of Trustees

Chairman

George Wilkinson
Dinsmore & Shohl LLP

Vice Chairman

Debbie Brant
Deborah S. Brant, Inc.

Treasurer

Alex Muñoz
Messer Construction

2016 – 2017 Board Members

Stephanie Rockwern Amlung, PhD

Michael Bailes

Flavia Bastos – DAAP – University of Cincinnati

Connie Bergstein Dow

Amy Bixel

Kelly Brown

Fran Carlisle

David Cook

Judy Dalambakis

Jennifer Damiano – PNC Wealth Management

Joseph Dehner – Frost Brown Todd LLC

Jerry Ewers – Spaces

Sarah Frank Fogarty

Paul Frodge – Local 12 WKRC-TV

Walter Geiger – Procter & Gamble

Jodi Geiser

Linda Greenberg

Joselyn Hall – Clorox

Bruce Halpryn – N8 Respiratory, Inc.

Ken Heldman – Wells Fargo

Cynthia Henderson

Bridget Hoffman – Taft Stettinius and Hollister LLP

Margaret Johnson – PNC Bank

Shree Kulkarni- Kulkarni Enterprises/ Helios Facilities Management

Peggy Markstein

Megan McCarthy – Cincinnati Art Museum

Anu Mitra – Union Institute & University

Emerson Moser – General Cable

Candace Novak- UC Medical Center

Alexandra Ollinger, CFP, Truepoint Wealth Counsel

Jim Papakirk – Flagel & Papakirk LLC

Thomas Quinn – ILSCO

Julie Richardson

Sylvia Rombis – Malton Art Gallery

Keke Sansalone

Pamela F. Schmitt, CFA – RiverPoint Capital Management, Inc.

Julie Shifman – Act Three, Adopt a Class Foundation

Tiffany Shiver

Davette Shorter

Deborah Snyder

Jennifer Stein

Joel Stone – Fifth Third Private Bank

Rean Young – The Kroger Co.

Honorary Trustees

The Late Stanley Kaplan

Craig Maier

Rhoda Mayerson

Sustaining Trustees

Bernie Calonge
Don Calvin
Nancy Clagett
Sheila Claire Cohen
T. Patrick Donnelly
Sandra A. Eisele, MD, MBA
Louis Fender
Kathryn Harsh
Dr. Edmond Hooker
Douglas Jenkins
Beth Levy
Leon Loewenstein
Madelynn Matlock
Larry McGruder
Lauren LaCerda Merten
Skip Merten
Cordelia Millikin
Cathy Nwankwo
Carol Olson
Marilyn Osborn
Morleen Rouse
Diane Rumpke
Tom Schiff
Theodor Schwartz
Jennifer Sherwood
Beth Snyder
Christina Sprecher
Brett Stover
Kitty Strauss
Mary Talbot
Heather Theders
Serena Tsuang
M. Catherine Vernon
Gary West
Barbara Weyand

Trustees Emeritus

The Late Martha Berger

The Late Edward Betz

Laura Brunner

Otto M. Budig, Jr.

Herman Burgett

William Cordes

Ronald Felder

Shelly Sherman-Greene

David C Herriman

The Late Peg Kahn

Lorrence T. Kellar

Charles MacDonell

The Late Blanche Maier

Richardson McKinney

Tom Neyer

The Late Louise Nippert

Paul Ose

Melody Sawyer Richardson

Michael Rozow

James Sammarco

Rosemary Schlachter

Kathleen Selker

Rhonda Sheakley

Russell Shelton

Linda Smith

Ronna Willis

Cincinnati Ballet Young Professionals Associate Board

Alex Fischer, Co-Chairman – Fort Washington Investment Advisors

Christen Steimle, Co-Chairman – Dinsmore & Shohl

Robert Hamberg , Vice Chairman – U.S. Bank

Lauren Solimine, Secretary – Cummins & Brown LLC

Kristin Fishbaugh, Treasurer – RiverPoint Capital Management

Megan McGruder, Events Chair – Dunhumby

Anna Coutts, Corporate Outreach Chair – United Way of Greater Cincinnati

Matthew Selker, Co-Founder – Morgan Stanley Wealth Management

Elise Meyer, Co-Founder – Thompson Hine, LLP

Tracey Lynn Conrad – Young Philanthropist Society of Cincinnati

Erin Haskamp – Macy’s

Tiffany Shepard – Procter & Gamble

Jason Snodgrass – The Kroger Co.

Kenneth Wright – CityBeat

social_youtube social_twitter social_facebook